خانه / آذربایجان شرقی / گورستان پنبه شلوار تبریز

گورستان پنبه شلوار تبریز

روستای پنبه شلوار در ۶ کیلومتری جنوب شرقی تبریز و در ۲ کیلومتری جنوب استخر واقع شده است . ای قریه ، گورستانی باستانی و وسیع با سنگ قبرهای بزرگ و میل های عظیم و پابرجا دارد.

گورستان ، در دامنه تپه بلندی قرار گرفته و در سه گوشه ان ارامگاه هایی وجود دارد که صندوق یا تخته سنگ های بزرگی برروی انها نهاده شده است . این تخته سنگ ها همه از نوع سنگ کبود یا خارای سیاه هستند ودر قسمت بالا سرانها ، سنگ نبشته های بلند ، یا میل مانند با سر مقرنس مخروطی و یا میل سنگی تراش خورده طبیعی با سری به شکل عمامه جای داده اند .

معمولا در پای هرمیل اسم و تاریخ فوت صاحب قبرها به طور برجسته به خط کوفی یا ثلث کنده شده است. نوشته سنگ قبرها نیز همین شیوه را دارد . از مندرجات کتیبه سنگ قبرها معلوم می شود که عده ای از مشایخ و عرفا و امرای قرن های ۷، ۸، ۹ هجری دراین گورستان به خاک سپرده شده اند که ازان جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

باباخواجه ازمشایخ شاداباد ، سعدالدین شادابادی از عالمان دین شیخ محمد ، سلطان اویس دومین پادشاه سلسله ایلکانی یا ال جلایر که ۷۳ سال بر عراق و اذربایجان حکومت کردند و …

قبر سلطان اویس که در سال ۷۷۶ هجری به مرض وبا در تبریز در گذشت و دراین گورستان مدفون شد ، سالم است و قطعه سنگ خارای یکپارچه خوش طرحی بر روی انها نهاده شده است که ۲ متر طول ، ۵/۰ متر ارتفاع دارد .

در جلوی مدخل ارامگاه سلطان ، مجسمه سازی محسوب می شود. به نظر می رسد که این مجسمه از وسایل تزئینی ارامگاه سلطان بوده باشد و نشانه های سنگ قبرهای میل مانند ، اثار دوره فالیک را به یاد می اورد.

درباره ی بهامین سهرابی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *