خانه / آذربایجان شرقی / منطقه تاریخی قوبول دره سی اهر

منطقه تاریخی قوبول دره سی اهر

قوبول دره سی در یک کیلومتری غرب قریه چناب از توابع هوراند در۲ کیلومتری جاده اهر – کلیبر پشت کوه سنگی مرتفعی واقع شده است و در مقابل ان ، کوه هشت سر قرار دارد که به روایتی مسکن اصلی بابک خرمدین بوده است.

تپه تاریخی اژدها داشی دراین دره قرا دارد . بربدنه و بالای ان غار هایی است که به گفته مردم محل ، هر کدام گنجایش بیش از دوهزار نفر را دراد. بر روی تپه های قوبول  دره سی ، حفاری و تخریب های ناهنجاری صورت گرفته و تعداد قابل توجهی مجسمه های سنگی بیرون ریخته است. این مجسمه ها که تعداد ان ها از صد بیشتر است و درغارهای وسیع سینه کوه پیدا شده اند ، اکثرا صورت مردان جنگی را دارند که دست بر سینه ایستاده اند . همچنین در قوبول دره سی میدانی است به نام هوشنگ شاه (لشکرگاه) و معبدی به نام جلال تالان که احتمالا بازمانده یک اتشکده است.

علاوه بر مجسمه های سنگی مردان جنگی ، مجسمه های دیگری نیز به شکل گاو یا افراد غیر نظامی از این منطقه کشف شده که نمی توان هویت دقیق محل ان را تعیین کرد . از طرف دیگر دراین ناحیه ارامگاه هایی وجود دارد که سفال های منسوب به هزاره اول و دوم قبل از میلاد از درون انها به دست امده است.

درباره ی بهامین سهرابی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *