خانه / آذربایجان شرقی / شهرستان سراب

شهرستان سراب

منطقه سراب از جمله مناطقی است که از دیر باز مسکونی بوده است.وجود کتیبه اورارتویی ، تپه های باستانی و معابد سنگی د رحومه این شهر نشانگر قدمت تاریخی منطقه است . سراب دردوره امپراتوری اورار تویی از جمله مناطقی با تمدن شهری بود . حتی بعضی ا زمحققین و باستان شناسان بر این باورند که گور های پراکنده در اطراف و اکناف شهر سراب ، قدمتی بیش از سنگ نبشته های اورارتویی دارد.

اثار به جای مانده از فتوحات حکمرانان اورار تویی قدمت تاریخی این منطقه را به سال های ۶۸۵-۷۳۰ ق. م می رساند. سنگ نبشته « رازلیق » که یک باستان شناس المانی در سال ۱۹۷۱ ان را خواند ، به خط میخی و متعل قبه « ارگیشتی دوم »  پسر « روسای اول» است . سنگ نبشته « نشتبان »  هم بیان کننده فتوحات اورارتوها درقرن هشتم قبل از میلاد است.

مراکز تمدن عهد باستان ، معمولا پس از ویرانی و انهدام دراثر حملات دشمنان ، دوباره بازسازی نمی شد ، اما شهر سراب چندین قرن  بعد از اضمحلال اورارتوها  در دوران حکمرانی پارت ها نیز از رونق کافی برخوردار وسفالینه های کشف شده در منطقه ، شاهد این مدعا است.

 در منطقه سراب اثار متعددی از جمله معابد سنگی ، قلاع و یک چهار طاقی متعلق به دوران ساسانی بر جای مانده که مبین اهمیت ان ، دردوره ساسانی است.

در دوران بعداز حاکمیت اسلام در ایران و اذربایجان ، شهر سراب همچنان ارزش واعتبار شهری خود را حفظ کرد و به لحاظ موقعیت ویژه مواصلاتی و حاصلخیزی خاک ان ، همیشه مورد توجه حکمرانان بود . چنانچه مورخین نوشته اند ، بابک خرمدین در شهر سراب با شبلی بن مثنی ازدی ملاقات کرد و جنگ امیر و هسودان با غزان در قرن پنجم هجری قمر ی، در کنار این شهر رخ داد.

شهر سراب در دوران حکومت مغولان از مراکز عمده حکومتی در اذربایجان بود نوشته اند که سلطان احمد تکودار که اسلام اورده بود ، از دست ارغوت خان وسرداران مغول به اردوی مادر که سراب مستقر بود ، پناه برد و در انجا دستگیر شد و به دستور ارغون به سال ۶۸۳ هجری قمری کشته شد.

بعد از شکست سلطان احمد تکودار ارغون خان مغول ، شورای مغولان را در گردنه سائین به سال ۶۸۳ هجری قمری تشکیل داد.

در زمان حکومت چوپانیان نیز سراب موردتوجه بود و حکومت ان با «جانی بیگ خان » ازاولاد « جوجی خان » بود که در سال ۷۵۸ هجری قمری در این شهر کشته شد.

دراوایل حکمرانی صفویه که شهرهای تبریز و اردبیل از شهرهای مهم به شمار می رفتند، سراب به دلیل به این دو شهر و موقعیت سوق الجیشی ، از اهمیت ویژه ای برخوردار بود. شاه اسماعیل صفوی بعد از شکست درجنگ چالدران به سراب روی اورد و درسال ۹۳۰هجری قمری در این شهر درگذشت.

جنگ شاه اسماعیل و خلی پاشا در سراب روی داد و باعث ویرانی و خسارت جبران ناپذیری شد ؛ ولی شاه عباس قوای عثمانی را در این شهر شکست داد.

به سال ۱۲۰۵ هجری قمری  ، حسین خان دنبلی با صادق خان شقایقی دراین منطقه جنگید و بعداز گزیختن صادق خان از شهر ، حسین خان سراب را غارت کرد و به اتش کشید. صادق خان شقایقی در جنگ با فتحعلی شاه نیز شکست خورد و به سراب عقب نشینی  کرد و بعد از اینکه جواهرات اغا محمد خان را به فتحعلی شاه پس داد ، از طرف شاه قاجار بخشوده شد و به حکومت سراب منصوب گردید.

موقعیت جغرافیایی و اقتصادی این شهر باعث شد تا بعد از هرغارت و ویرانی ، دوباره جانی تازه بگیرد ودر بطن حوادث ابدیده شود.

درباره ی بهامین سهرابی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *