خانه / گیلان / سوگ ها و عزاهای گیلان

سوگ ها و عزاهای گیلان

 در گیلان ، به ویژه در شهر های کوچک و در روستاها ، خبر مرگ یک همسایه گردغم بر محله ای از شهر یا بر همه روستا می پاشد و مردم محل را به همدردی و همگامی با سوگواران فرا می خواند. همه در اجرای خاک سپاری و رسم های آن ، همکاری و همراهی می کنند. مرده را که به خاک سپردند ، با سوگواران تا خانه فرد در گذشته همراه می شوند؛ سپس ، نزدیکان می مانند و بقیه خداحافظی می کنند.

در منطقه تالش ، بالای سر مرده یک درخت و معمولا درخت «آزاد» می کارند. این درخت مورد احترام است و نوع کهنسال آن در این منطقه احترامی در حد تقدس دارد. پس از به خاک سپاری فرد در گذشته ، در غروب همان روز به عنوان خیرات ، پلو می پزند و احسان می کنند. این پلو را شام "شب غرب" می نامند. در ماسال ، در جایی که مرده را شسته اند ، تا سه شب چراغ روشن می کنند. به هرحال ، پس از خاک سپاری ، به تدارک مجلس سوگواری که تا سه روز به درازا می انجامد و نیز به تهیه مقدمات برگزاری مجلس ختم می پردازند. مجلس ختم مردانه است و در مسجد برگزار می شود. اما در برخی جاها ، در خانه هم ختم می گیرد.

امروزه در شهرهای گیلان ، زمان و محل مجلس ختم را با اعلامیه هایی که به  در و دیوار می چسبانند به اطلاع مردم می رسانند و آشنایان برای همدردی و گفتن تسلیت و سرسلامتی به دیدن صاحبان عزا می روند.

مجلس ختم ، با خواندن آیه هایی از قرآن آغاز می شود و پس از روضه خوانی و فاتحه خوانی و همراهی حاضران با خانواده عزادار تا خانه مرحوم ، ضمن و صرف جای و خرما به پایان می یابد. روز شوم به اصطاح "خرج" می دهند و بر حسب استطاعت خانواده ، گروهی یا همه را برای ناهار نگه می دارند یا از قبل دعوت می کنند. گرفتن مراسم هفتم ، چهلم و سال هم مرسوم است و از این میان چهلم عمومیت بیشتری دارد .

در استان گیلان عزاداری های عمومی نیز همچنین سایر نقاط ایران برگزار می شود و مردم با توجه به اعتقادات دینی و مذهبی خود ، این روزها را با جدیت برگزار می کنند. ماه محرم با رسم ها و آیین های آن ، دارای جایگاهی برجسته در زندگی مردم است. آغاز این ماه ، جلوه های نمایان و مشخصی دارد: مسجد ها و تکیه ها سیاه پوش و آذین بسته می شود؛ در بازار ها ، بیرق عزا را بربالای سردر مغازه ها قرار می دهند و بسیاری از مردم ، لباس سیاه بر تن می کنند. روضه خوانی ، دسته گردانی و تعزیه خوانی ، سه گونه عمده مراسم عزاداری در ماه محرم است.

درباره ی بهامین سهرابی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *