خانه / خراسان رضوی / دیدنی های فردوس

دیدنی های فردوس

فردوس که در قدیم "تون" خوانده می شد ، از شهرهای قدیم خراسان است که قدمت آن به دوره پیش از اسلام باز می گردد. تون به معنی محل تابش و کانون گرماست و احتمالا فردوس را به سبب مجاورت با کویر بدین نام خوانده اند. مهم ترین دیدنی های شهر فردوس را می توان بدین شرح برشمرد:
مسجد جامع فردوس
این بنا در جنوب غربی فردوس قرار دارد و از ساخته های سبک معماری خراسانی متعلق به سده هفتم هجری است. این نوع مساجد با دو ایوان و دو شبستان در دو طرف ایوان قبله ساخته می شدند و تزییناتشان شامل آجر کاری و تلفیق آجر و کاشی بود.


شهر تاریخی تون
خرابه های این شهر به مساحت حدود ۷۰ هکتار در جنوب غربی فردوس واقع شده و شامل بناهایی مانند مدرسه علیا و مدرسه حبیبیه و مسجد کوشک و مقبره میرتونی و بنای امام زادگان است.


بقعه امام زادگان
این بقعه مدفن سلطان محمد و سلطان ابراهیم از نوادگان امام موسی کاظم است و قدمت بنای آن به دوره تیموری باز می گردد. بر در چوبی منبت کاری شده بقعه نیز تاریخ ۹۸۴ ه ق خوانده می شود.
گردشگاه های فردوس
در فردوس تفرجگاه هایی برای دوستداران طبیعت وجود دارد که از جمله می توان به سد و دره مهدیه در ۳۵ کیلومتری شمال شهر فردوس اشاره کرد. این منطقه مملو از درختان بادام و گردوست و بقعه امام زاده سلطان ابوالحسن نیز در آن قرار دارد.

 

درباره ی بهامین سهرابی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *