خانه / گیلان / بندر انزلی / تالاب انزلی

تالاب انزلی

تالاب بین المللی انزلی در ساحل جنوب غربی دریای مازندران ، در غرب دلتای سفید رود و در جنوب بندر انزلی گسترده است. این تالاب از غرب به کپورچال و آبکنار و از جنوب به شهرستان های رشت و صومعه سرا محدود است. محدوده ی آب تالاب انزلی بیش از ۱۰۰ کیلومتر مربع است که آب رودها ، نهرها و زهکش های کشاورزی واقع در حوزه های آبریز به آن می ریزد.

ارزش های زیست محیطی و اقتصادی تالاب انزلی نقش ویژه ای در جغرافیا و حیات اجتماعی ، اقتصادی ، فرهنگی و سیاسی استان گیلان دارد .

نقش علمی تالاب در زمینه های مختلف جانورشناسی ، گیاه شناسی و زیست محیطی حائز اهمیت است و پژوهندگان از آن به عنوان یک آزمایشگاه طبیعی رایگان در زمینه های گوناگون استفاده می کنند.

چشم انداز های زیبای تالاب ، جاذبه های شگرفی به منطقه بخشیده اند .

محیط آبی و زنده تالاب انزلی و ازتباط گسترده آن با دریا ، بستری مطلوب برای تخم ریزی انواع ماهیان فراهم ساخته است. این ماهیان ، گذشته از این که یکی از منابع مهم غذایی مردم اند ، نقش مهم در اقتصاد منطقه دارند. بیش از ۲۰ گونه ماهی در تالاب انزلی وجود دارد که ۱۱ گونه از آن ها بومی ، ۸ گونه مهاجر و یک گونه نیمه مهاجرند.

ماهیان مهاجر مانند ماهی سفید و سوف ، برای تخم گذاری و زاد و ولد به تالاب می آیند و پس از تخم ریزی دوباره به دریا باز می گردند. ماهیان بومی مانند ماهی کپور و اردک ماهی به طور دایم در تالاب زیست میکنند .

دیگر ماهی های مهم تالاب عبارتند از: سیم ، کلمه ، ماش ، کپور ، سیاه کولی و لای ماهی.

تالاب انزلی یکی از بهترین و مناسب ترین زیستگاه برای گونه های مختلف پرندگان مهاجر است. ده ها گونه از پرندگان مهاجر در مسیر مهاجرت و سفر زمستانی ، تالاب انزلی را برای اقامت زمستانی انتخاب می کنند. هر سال ، پرندگان مهاجر مانند غاز ، قو ، اردک ، مرغابی ، چنگر و دیگر پرندگان شناگر در پیرامون آن اسکان موقت می گزینند. شکار و فروش این پرنگان نیز که در ایام معینی از طریق مجوز انجام می گیرد ، از منابع درآمد صیادان و ساکنان اطراف تالاب است.

تالاب انزلی و جزیره های آن ، چشم انداز هایی بسیار زیبا دارند و مشتاقان فراوان طبیعت را به سوی خود جلب می کنند. حفظ و نگهداری این تالاب و سلامت محیط زیست آن ، به عنوان یک سرمایه بسیار ارزشمند ملی و محلی ، وظیفه و رسالت تاریخی برای همه ی کسانی است که خود را در قبال جامعه مسئول می دانند.

درباره ی بهامین سهرابی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *