خانه / آذربایجان شرقی / بستان آباد

بستان آباد

شهر بستان اباد در محل شهر باستانی و گمشده اوجان ، بنا شده است و مرکز شهرستان بستان اباد است. نام اوجان از قرن ششم به بعد در اکثر سفرنامه ها و کتاب های تاریخی امده است. یاقوت حموی می نویسد : « اوجان شهرکی است در اذربایجان و با تبریز ده فرسخ فاصله دارد و در راه ری واقع شده بازار و بارو دارد و خرابی دران راه یافته است».

حمدالله مستوفی در نزهة القلوب می نویسد :« ان را بیژن بن گیو بنگودرز ساخت. غازان خان تجدید عمارتش کرد . از سنگ و گچ بارو کشید وشهر اسلام خواند ودارالملک ساخت . هوایش سرد و ابش ازکوه سهند جاری است حاصلش غله و بقولات بود. میوه اوجان ازاقلیم چهارم است , از توابع ناحیت مهران رود شمرده اند. مردمش سفید چهره و شافعی مذهب اند».

خواجه رشید الدین فضل الله همدانی درتاریخ مبارک غازانی همه جا  اوجان را شهر اسلام خوانده و درباره جشن بزرگ غازان خاک در اوجان شرح جالبی اورده است . بعد از غازان خان نیز از این شهر همچنان اباد ماند و پایتخت ییلاقی بود ومراتع اطراف رودخانه اوجان اقامتگاه تابستانی اردو شمرده شد.

در کتاب حبیب السیر غیاث الدین بن همام الدین الحسینی معروف به خواندمیر امده است : « در سال های بین ۷۴۰ تا ۸۰۶ هجری قمری حوادث مهمی در اوجان روی داد تا این که امیر تیمور هنگام عزیمت به تبریز چند روز در قصر غازانی اوجان به استراحت ÷رداخت و علما و سادات و عرفای تبریز در مجالس مباحثه در حضور وی شرکت کردند».

در ۸۲۳ هجری قمری قره یوسف ترکمان ، در اوجان از دنیا رفت . در ۸۳۹ هجری قمری فرمانروایی اذربایجان از طرف شاهرخ به امیر جهانشاه در اوجان واگذار کرد.

فرمانروایان ترکمانان و صفویه مدت ها در قصر غازانی دراوجان مجالس عیش و نوش داشتند ، اما در در روزگار فرمانروایان بعدی اذربایجان ، حوادث و جنگ های خونین متعددی اوجان را در معرض انهدام و ویرانی قرار دارد که امروزه ازان همه ابادانی و زیبایی فقط یک رودخانه و یک دهشستان به نام اوجان درجغرافیای اذربایجان باقی مانده است.

درباره ی بهامین سهرابی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *